Zapowiedzi, przewidywania, prognozy… Co czeka podatników i branżę fiskalną w 2020 roku?

Przepisy fiskalne i kasy w 2020 roku

Szansa na napisanie takiego tekstu pojawia się raz w roku. Nie mogliśmy więc odmówić sobie okazji do przedstawienia zapowiedzi, przewidywań i prognoz na najbliższych 12 miesięcy. Tym bardziej, że pod niektórymi względami rok 2020 może być naprawdę intensywnym czasem. Powodem tego będą – co zresztą nie powinno już dziwić – przepisy fiskalne. Wystarczy wspomnieć o tym, że regulacje wprowadzone jeszcze w 2019 roku zobligują wielu przedsiębiorców do wymiany obecnie stosowanych kas i drukarek rejestrujących.

Kto obowiązkowo zainstaluje modele typu online?

Nowelizacja ustawy o VAT, zwana również „ustawą o kasach online”, weszła w życie 1 maja 2019 roku. Skutki nowych przepisów będą jednak odczuwalne również w najbliższych 12 miesiącach. Zobligowały one bowiem konkretne grupy przedsiębiorców do wdrożenia urządzeń fiskalnych online. Podatnicy wskazani w nowelizacji ustawy o VAT będą musieli zacząć korzystać z modeli nowego typu nawet wtedy, gdy obecnie posiadają już kasy bądź drukarki rejestrujące. Dla takich przedsiębiorców nowe przepisy okażą się więc równoznaczne z obowiązkiem wymiany dotychczasowej technologii sprzedaży na urządzenie online.

Przypomnijmy jeszcze oficjalny „terminarz”, który pojawił się w ustawie:

  • Do 31 czerwca 2020 roku modele online będą musieli zainstalować właściciele hoteli, lokali gastronomicznych (stacjonarnych, działających również sezonowo) oraz firm zajmujących się sprzedażą opału (m.in. węgla).
  • Do 31 grudnia 2020 roku kasy nowego typu będzie trzeba wdrożyć w salonach fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych, gabinetach lekarskich, kancelariach prawnych, działalnościach budowlanych oraz placówkach typu fitness.

Przepisy w sprawie tzw. wirtualnych kas fiskalnych

Pierwszy projekt Rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących mających postać oprogramowania pojawił się w sierpniu 2019 roku. Natomiast 3 miesiące później, w listopadzie, na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano kolejną wersję wspomnianych regulacji prawnych. Czym będą kasy w postaci oprogramowania? Zgodnie z przygotowywanymi przepisami, mają to być aplikacje, które będzie można zainstalować np. na smartfonie i tablecie. Umożliwią one m.in. prowadzenie ewidencji sprzedaży. Kasy w postaci oprogramowania mają też współpracować z drukarkami, które posłużą do wystawiania niezbędnych dokumentów, np. paragonów fiskalnych.

Obecnie trudno rozstrzygnąć, czy nowe rozwiązanie technologiczne zadebiutuje na rynku już w 2020 roku. Takie są plany Ministerstwa Finansów. Niemniej, zwłaszcza pierwszy projekt Rozporządzenia MF spotkał się ze sporą krytyką ekspertów. Wiele uwag do nowych przepisów zgłosili nawet przedstawiciele Głównego Urzędu Miar, czyli instytucji, która odpowiada m.in. za wydawania homologacji dla kas i drukarek rejestrujących. Co więcej, drugi projekt Rozporządzenia MF nie rozwiał wszystkich wątpliwości. A te dotyczą m.in. sposobu certyfikowania tzw. wirtualnych kas fiskalnych oraz bezpieczeństwa ich stosowania przez podatników.

Nowe urządzenia na rynku fiskalnym

Większość urządzeń fiskalnych online zadebiutowała na rynku w drugiej połowie 2019 roku. Co ciekawe, mowa tutaj o przeszło 20 modelach nowego typu (biorąc pod uwagę zarówno kasy, jak i drukarki rejestrujące). 2020 rok nie będzie już tak „obfity” pod tym względem. Nikt oczywiście nie wyklucza pojedynczych premier urządzeń fiskalnych online. Czołowi producenci technologii sprzedaży z pewnością pracują nad nowymi rozwiązaniami, które już niedługo ujrzą światło dzienne. Z oficjalnych zapowiedzi warto wymienić Posnet Revo Online, czyli unowocześnioną wersję urządzenia z funkcją kaso-wagi.

1 Comment

  1. Kiedy zaczynałem czytać ten artykuł, byłem ciekaw, czy pojawi się temat wirtualnych kas… no i się nie zawiodłem 😀 choć z tego tekstu wynika w zasadzie to, co sam „sobie wiem”: że mało realne jest pojawienie się tego rozwiązania „wkrótce”. Zbyt dużo na raz, bo i online i różne regulacje prawne, i zbyt dużo niewiadomych. Trochę ostrożnie podchodzę do tego pomysłu, choć nie da się zaprzeczyć, że oferuje pewne wygodne rozwiązania. No nic, pożyjemy, zobaczymy 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *