Kto może skorzystać z ulgi za wymianę kasy fiskalnej?

Komu przysługuje ulga za wymianę kasy

Wymiana kas fiskalnych, związana z wprowadzoną niedawno koniecznością stosowania kas online, będzie przebiegała stopniowo. Ustawodawca zobligował do tego konkretne grupy przedsiębiorców oraz ustalił obowiązujące podatników daty graniczne. Warto również pamiętać o tym, że wymiana kas fiskalnych ma miejsce już teraz. Pierwsze grupy przedsiębiorców muszą zacząć korzystać z kas online najpóźniej od 1 stycznia 2020 roku. A to dopiero początek całego procesu… Co jednak ma do tego ulga za kasę fiskalną, która od lat jest przyznawana za pierwsze urządzenie w danej firmie?

Warsztaty samochodowe, punkty wulkanizacji i stacje paliw

W pierwszej kolejności dotychczasowe urządzenia fiskalne będą musieli wymienić właściciele stacji paliw (benzynowych, LPG), punktów wulkanizacji oraz różnego rodzaju warsztatów samochodowych (naprawczych, blacharskich, lakierniczych, serwisów klimatyzacji). Zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług, od 1 stycznia 2020 roku zostaną oni objęci obowiązkiem stosowania kas rejestrujących online. Do daty granicznej, wyznaczonej dla wspomnianych działalności gospodarczych, zostało już więc niewiele czasu. A brak kasy online od nowego roku będzie równoznaczny z koniecznością wstrzymania obsługi osób fizycznych.

Hotele, lokale gastronomiczne i składy opału

W drugiej grupie działalności gospodarczych, które muszą obowiązkowo zacząć stosować kasy online, znalazły się zarówno składy opału (firmy zajmujące się m.in. sprzedażą węgla), jak i stacjonarne lokale gastronomiczne (działające także sezonowo) oraz przedsiębiorstwa oferujące zakwaterowanie krótkotrwałe (np. hotele, pensjonaty, motele, hostele, domy wycieczkowe). W ich przypadku ustawodawca wyznaczył datę graniczną na 1 lipca 2020 roku. Przedsiębiorcy z tej grupy mają więc jeszcze ponad pół roku na dostosowanie swoich firm do nowych wymogów.

Fryzjerzy, kosmetyczki, prawnicy, lekarze, budowlańcy

Trzecia grupa działalności, objętych wymogiem stosowania kas online, jest zdecydowanie najbardziej zróżnicowana. Znalazły się w niej salony fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, kancelarie adwokackie i radców prawnych, firmy budowlane, gabinety lekarskie i placówki medyczne oraz obiekty służące poprawie kondycji fizycznej, czyli m.in. kluby fitness czy siłownie (wyłącznie w zakresie wstępu do takich miejsc). Tutaj datą graniczną, do której należy wdrożyć kasy online, będzie 1 stycznia 2020 roku.

Co zrobić, aby otrzymać zwrot za wcześniejszy, obowiązkowy zakup kasy online?

Kasa fiskalna, która będzie równocześnie pierwszym urządzeniem tego typu w danej firmie, jest od lat refundowana z budżetu państwa. Przedsiębiorca może dzięki temu odzyskać do 90% wydanej kwoty, ale nie więcej niż 700 zł. Jednak nowelizacja ustawy o VAT, która weszła w życie 1 maja 2019 roku, wprowadziła zmiany również w tej kwestii. W rezultacie, obecnie refundowana jest też obowiązkowa wymiana dotychczasowej kasy fiskalnej na urządzenie online – w terminie wskazanym przez ustawodawcę. Z ulgi wynoszącej nawet 700 zł mogą więc skorzystać m.in. przedsiębiorcy opisani we wcześniejszej części tekstu. W ich przypadku kluczowe jest zainstalowanie kasy fiskalnej online przed datą graniczną (konkretną dla danej działalności) oraz rozpoczęcie prowadzenia ewidencji na takim urządzeniu.

1 Comment

  1. nawiazujac do pytania z tytulu wpisu – szkoda, ze nie kazdy, skoro i tak ostatecznie wszyscy mieliby przerzucic sie na kasy online. MF tez by na tym skorzystalo bo pewnie wiecej przedsiebiorcow chetniej wtedy by sie przerzucilo…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *