Terminale komputerowe – jak wybrać ten właściwy?

Jaki terminal komputerowy kupić

Komputery typu POS, nazywane też często terminalami komputerowymi, znajdują obecnie zastosowanie w różnych branżach. Takie urządzenia wykorzystuje się zarówno w sklepach czy punktach usługowych, jak i w restauracjach. Wiele technologii tego typu funkcjonuje również na stanowiskach samoobsługowych bądź informacyjnych. Niezależnie od miejsca, w którym terminal komputerowy zostanie wdrożony, przed wyborem konkretnego modelu warto najpierw zapoznać się z najważniejszymi parametrami takich urządzeń.

Obsługa za pomocą panelu dotykowego

Przy poszukiwaniu odpowiedniego terminala komputerowego POS można z góry założyć, że zdecydowana większość urządzeń tego typu będzie posiadała panele dotykowe. Przedsiębiorca zyska więc rozwiązanie technologiczne, które okaże się bardzo przyjazne w obsłudze. Jednakże, trzeba pamiętać o tym, że w dostępnych współcześnie komputerach POS występują ekrany z różnymi technologiami dotykowymi. Niekiedy nawet konkretny model będzie oferowany w kilku wariantach, które posiadają innego rodzaju panele. Przykładowo: dobrym rozwiązaniem dla stanowiska samoobsługowego okaże się terminal komputerowy z ekranem odpornym na zużycie czy uszkodzenia. Z kolei w restauracji sprawdzi się najlepiej urządzenie, którego panel nie będzie reagował np. na krople wody.

Komunikacja z wieloma urządzenia równocześnie

W dzisiejszych czasach terminale komputerowe są często wdrażane przez przedsiębiorców, którzy chcą stworzyć system sprzedaży. Wtedy komputer POS jest potrzeby m.in. do tego, aby zarządzać pracą kilku urządzeń w tym samym czasie. Zazwyczaj podłącza się do niego równocześnie np. drukarkę fiskalną, wagę elektroniczną, czytnik kodów kreskowych, drukarkę zamówień, terminal płatniczy czy weryfikator cen. Żeby jednak taka współpraca była w ogóle możliwa, komputer typu POS musi posiadać różnorodne interfejsy komunikacyjne. Warto więc sprawdzić, czy model, który chcemy zainstalować w firmie, został wyposażony w co najmniej kilka portów RS-232 oraz USB. Ponadto, przydatne okazują się tez inne złącza, np. Ethernet, PS/2 bądź VGA.

Podzespoły i szybkość pracy

Wydajność to w przypadku każdego komputera POS kluczowa kwestia. Od tego będzie bowiem zależała szybkość wykonywania zadań za pomocą konkretnego terminala komputerowego. Nietrudno też zgadnąć, że na wydajność takiego urządzenia w największej mierze wpływają zastosowane w nim podzespoły. W szczególności znaczenie mają 3 elementy komputera typu POS: procesor, rodzaj i pojemność dysku twardego oraz pamięć RAM. Co więcej, przedsiębiorcy znajdą obecnie na rynku modele o różnej konfiguracji – zarówno z podstawowymi podzespołami, jak i bardziej zaawansowane technicznie.

1 Comment

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *