Czym się kierować przy wyborze skanera kodów kreskowych?

Jak wybrać skaner kodów kreskowych

Skanery kodów kreskowych zaliczamy do grupy urządzeń auto id. Ich podstawowym zadaniem jest więc automatyczne identyfikowanie danych, które są zawarte w jedno- i dwuwymiarowych kodach kreskowych. Nie oznacza to jednak, że wszystkie czytniki, jakie znajdziemy na rynku, posiadają identyczną funkcjonalność. Ponadto, urządzenia te oferują naprawdę zróżnicowane rozwiązania konstrukcyjne, dostosowane do odmiennych stanowisk czy trybów pracy.

Jakiego rodzaju czytnika firma potrzebuje?

Dystrybutorzy technologii auto id stosują różne kategorie, do których przypisują konkretne modele czytników. Często można się spotkać z podstawowym podziałem na urządzenia przewodowe oraz bezprzewodowe. Jak sama nazwa wskazuje, w pierwszej grupie znajdują się skanery, które muszą się komunikować z innymi elementami systemu za pomocą kabla transmisyjnego. Natomiast w drugiej – łączność z komputerem czy kasą fiskalną przebiega bezprzewodowo, najczęściej w standardzie Bluetooth.

Niemniej, skanery przewodowe są często dalej dzielone na kolejne podkategorie i w tej grupie urządzeń znajdziemy m.in. modele prezentacyjne (stacjonarne) czy wręcz przeznaczone do pracy w zabudowie (w ladzie kasjerskiej). Podstawowym kryterium, jakim powinniśmy się kierować przy wyborze czytnika kodów kreskowych, jest więc rodzaj takiej technologii auto id. Bo, przykładowo, po co nam nawet najbardziej zaawansowany skaner prezentacyjny, skoro w firmie niezbędne jest urządzenie bezprzewodowe.

Parametry i funkcje związane z pozyskiwaniem danych

Załóżmy, że już wiemy, jakiego rodzaju czytnik będzie najlepszym rozwiązaniem dla naszego przedsiębiorca. Wówczas możemy już przejść do ustalenia konkretów, czyli np. parametrów związanych z pozyskiwaniem danych. W szczególności chodzi tutaj o zakres odczytywanych kodów kreskowych – tylko 1D lub 1D oraz 2D. Równie istotne mogą się okazać „powierzchnie”, z których dane urządzenie będzie pozyskiwało dane. Standardem jest oczywiście odczyt kodów z opakowań produktów lub firmowych dokumentów. W niektórych działalnościach niezbędne będzie jednak np. pozyskiwanie informacji z wyświetlaczy innych urządzeń, m.in. smartfonów. Wtedy należy ustalić, czy dany model posiada taką funkcjonalność.

Wytrzymałość i szczelność skanera kodów też jest ważna!

Nie bez powodu w opisach bądź specyfikacjach skanerów kodów kreskowych znajdziemy często informacje dotyczące wytrzymałości takich urządzeń. Chodzi tutaj przede wszystkim o odporność na upadki z konkretnej wysokości oraz szczelność obudowy (określaną zazwyczaj przez normę IP). Czytniki kodów kreskowych są często narażone zarówno na uszkodzenia mechaniczne, jak i niekorzystne działanie czynników zewnętrznych. Jeżeli więc w naszej firmie panują trudne warunki pracy, niewątpliwie warto zwrócić uwagę na jakość wykonania i wytrzymałość takiego urządzenia auto id.

1 Comment

  1. Dobrze, że tu trafiłem, bo właśnie zacząłem rozglądać się za tego typu technologią. Tekst z pewnością pomoże w zorientowaniu się w temacie i wyborze odpowiedniego skanera 🙂 pozdrawiam

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *