Kolektor danych – co musisz wiedzieć, zanim go kupisz?

Jak wybrać kolektor danych

Urządzenia przeznaczone do automatycznej identyfikacji cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem polskich przedsiębiorców. I nie chodzi tutaj jedynie o funkcjonalne czytniki kodów kreskowych. Wielu właścicieli krajowych firm zaczyna dostrzegać korzyści, jakie płyną z zakupu kolektora danych. Wynika to z faktu, że oprócz skanowania różnych kodów kreskowych, urządzenie tego typu umożliwia również zarządzanie zgromadzonymi informacjami.

Ekrany dotykowe jak w smartfonach

Kolektory danych, które są w dzisiejszych czasach dostępne na rynku, oferują zazwyczaj korzystanie z intuicyjnego w obsłudze panelu dotykowego. I właśnie to jest jednym z kluczowych argumentów, który przemawia za zamówieniem akurat takiego urządzenia. Ponadto, ekrany stosowane we współczesnych kolektorach bardzo przypominają rozwiązania znane ze smartfonów czy tabletów. Równocześnie jednak, oprócz nowoczesnego panelu, w omawianych tutaj urządzeniach może również występować klawiatura. Takie połączenie sprawia, że użytkownik sam może zdecydować, przy pomocy którego ogniwa danego modelu będzie wykonywał różne czynności. Warto także podkreślić, że ekrany i klawiatury stosowane w kolektorach danych wyróżniają się wytrzymałością na intensywną eksploatację. Dzięki temu przedsiębiorca zyskuje sprzęt, który może mu posłużyć przez lata.

Odczyt kodów kreskowych

Jak na urządzenie służące do automatycznej identyfikacji przystało, kolektory danych posiadają moduły skanujące. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownik może z łatwością pozyskiwać informacje z różnych kodów kreskowych, znajdujących się na rozmaitych obiektach – produktach, opakowaniach, pudłach czy nawet dokumentach. Osobną kwestią jest to, że wspomniane wcześniej moduły skanujące występują niekiedy w kilku wariantach. Przy zamawianiu kolektora danych można więc zdecydować, jakie kody kreskowe będzie mogło odczytywać konkretne urządzenie – tylko jednowymiarowe czy także 2D.

Szybkie przetwarzanie danych

Tak jak wspomnieliśmy na początku tego wpisy, kolektory danych, w porównaniu ze skanerami kodów kreskowych, oferują znacznie szersza funkcjonalność. Przy ich użyciu można nie tylko pozyskiwać, ale także przetwarzać zgromadzone informacje. Niemniej, nie każdy kolektor danych będzie pracował w tym samym tempie. Wiele tutaj zależy od podzespołów, które zostały zastosowane w konkretnym urządzeniu – procesora, pamięci RAM oraz pamięci RAM. Ciekawą opcją, występującą w niektórych kolektorach, jest możliwość samodzielnego rozbudowania funkcjonalności danego modelu. Szansę na to zyskujemy wtedy, gdy urządzenie obsługuje karty pamięci microSD. Dzięki temu w kolektorze można bowiem zastosować nośnik cyfrowy, który pomieści znacznie więcej danych.

1 Comment

  1. musze przyznac ze moja wiedza obejmowala jedynie podstawowe urzadzenia peryferyjne, takie jak skaner czy waga, zakupu takich jak kolektor w ogole nie rozwazalem….a widze ze nieglubia technologia i warto chyba o niej pomyslec 🙂

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz odpowiedź *