Nadchodzi czas kas fiskalnych on-line!

Elzab K10 - kasa z certyfikatem Online Ready

Najczęściej mówi się o konkretnych modelach kas i drukarek rejestrujących oraz ciekawych rozwiązaniach, które można w nich znaleźć – np. o wyświetlaczach dotykowych, niespotykanych wcześniej mechanizmach drukujących czy też innowacyjnych połączeniach z innymi technologiami. Tym razem czeka nas jednak zmiana, która zrewolucjonizuje działanie wszystkich urządzeń fiskalnych, a to dlatego, że ma ona podstawy prawne. Czego więc mogą się spodziewać podatnicy i ich klienci?

Skąd w ogóle tak duże słowa? W styczniu 2018 roku wejdzie w życie Rozporządzenie Ministra Finansów i Rozwoju, które na nowo określi kryteria i warunki techniczne, którym mają podlegać wykorzystywane do pracy kasy i drukarki rejestrujące. Krótko mówiąc: czas urządzeń fiskalnych, jakie znaliśmy, powoli mija – nadchodzi ogólne panowanie kas online. A co to w rzeczywistości oznacza? Przede wszystkim 3 zasadnicze kwestie.

Nowoczesny system fiskalizacji online

Można powiedzieć, że głównym powodem nadchodzących zmian jest zamiar stworzenia zaawansowanego systemu fiskalizacji, który w trybie on-line połączy wszystkie kasy fiskalne (czytaj też: wszystkich stosujących je przedsiębiorstw) z serwerami Ministerstwa Finansów. Stała, automatyczna transmisja danych do centralnego repozytorium, dotyczących zrealizowanych transakcji oraz dokumentów, pozwoli jeszcze skrupulatniej i skutecznie analizować, czy ewidencja obrotu w poszczególnych firmach przebiega prawidłowo. System zapewni więc szczelniejszą kontrolę tego, czy przedsiębiorcy odprowadzają należne podatki, a w efekcie – przyczyni się do wsparcia uczciwej konkurencji, dalszego zmniejszania „szarej strefy” oraz podwyższenia wpływów do budżetu państwa. Takie są przynajmniej przewidywania resortu finansów.

Paragony – drukowane i… elektroniczne!

Kolejne rozwiązanie, które będzie charakteryzowało przyszłe kasy rejestrujące on-line, dotyczy zarówno przedsiębiorców, jak i odwiedzających ich firmy nabywców. Chodzi bowiem o funkcję wystawiania fiskalnych dowodów sprzedaży w formie cyfrowej. Od razu jednak rozwiejmy wątpliwości: nie, tradycyjne wydruki nie znikną i pozostaną obowiązkowym dokumentem do wydania klientowi. Niemniej, nabywca będzie miał możliwość uzyskania (na własną prośbę) e-paragonu, który finalnie zostanie przesłany na jego konto poczty elektronicznej. W ten sposób klient nie będzie zmuszony przechowywać niezbyt trwałych wydruków – cyfrowa wersja fiskalnego dowodu sprzedaży ma wystarczyć w sytuacjach korzystania z praw konsumenckich (typu zwrot towaru czy też reklamacja produktu lub usługi).

Kasy fiskalne on-line i terminale płatnicze

To jeszcze nie wszystko. Nowe regulacje prawne przyczynią się też do ustandaryzowania protokołu komunikacyjnego, który sprawi, że każda przyszła kasa fiskalna on-line będzie mogła współpracować z terminalem płatniczym. Chodziłoby o wzrost znaczenia transakcji bezgotówkowych, łatwiejszych do kontrolowania przez organy skarbowe, niż te z użyciem banknotów i bilonu. Ponadto, nie da się ukryć, że płatności kartą są tańsze w administracji oraz zwyczajnie szybsze i wygodniejsze, zarówno dla przedsiębiorców, jak i klientów.

Online Ready, czyli… co teraz?

Jak widać, zmiany prawne, które czekają technologie sprzedaży oraz ich użytkowników, są dość pokaźne. A jeśli weźmiemy pod uwagę, że standardy te obejmą wszystkie branże i przedsiębiorstwa zobligowane do stosowania urządzeń rejestrujących, to w istocie możemy mówić o fiskalnej rewolucji. Co za tym idzie – ci, którzy posiadają już własne kasy i drukarki, za pewien czas będą musieli podjąć decyzję o ich wymianie na nowsze modele. Prawdopodobnie jednak stanie się to konieczne dopiero w momencie wygaśnięcia homologacji, przyznanych przez Główny Urząd Miar dla obecnie użytkowanych technologii. Ci zaś, których już teraz czeka zakup odpowiedniego urządzenia, mogą wybrać kasę z certyfikatem Online Ready. Co przez to zyskają? Ich modele nie będą musiały być wymieniane na nowe – producent zobowiązuje się je technologicznie dostosować do opisanych wymogów, gdy te zaczną funkcjonować. Przykładowe modele kas gotowych na online można znaleźć tutaj: www.pckf.pl/kasy-fiskalne/online.

1 Comment

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *