Kiedy zgłosić kasę fiskalną do przeglądu technicznego?

Kiedy zgłosić kasę fiskalną do przeglądu?

O przeglądach technicznych wspomnieliśmy już co nieco przy okazji omawiania książki serwisowej kasy fiskalnej. Jest to jednak temat tak istotny z punktu widzenia podatników, że wypadałoby go szczegółowo opisać w osobnym artykule na naszym blogu. A przemawia za tym także fakt, iż ustawodawca planuje wprowadzenie pewnych zmian w przepisach, które dotyczą m.in. przeglądów technicznych kasy fiskalnej.

Kto i kiedy wykonuje tę usługę serwisową?

Zacznijmy od wyjaśnienia podstawowych kwestii… Przegląd techniczny kasy może zostać wykonany jedynie przez serwisanta z ważnymi uprawnieniami (przyznawanymi przez producenta bądź importera danego urządzenia). Taka usługa jest jednak przeprowadzana po wcześniejszym umówieniu spotkania z technikiem. I to do obowiązków przedsiębiorcy należy zlecenie przeglądu kasy w odpowiednim terminie. I w tym momencie warto przypomnieć, co mówią w tej sprawie polskie przepisy. Mianowicie, przegląd kasy fiskalnej, która jest wykorzystywana do rejestrowania obrotu ze sprzedaży prowadzonej na rzecz osób fizycznych, musi się odbywać nie rzadziej niż co 2 lata. I dotyczy to każdego urządzenia w danej firmie – nawet tego rezerwowego.

Na czym polega „przejrzenie” kasy lub drukarki?

Celem przeprowadzenia przeglądu kasy lub drukarki jest potwierdzenie, że dane urządzenie działa poprawnie i gwarantuje prawidłowe prowadzenie ewidencji. W związku z tym, podczas wykonywania omawianej usługi technik sprawdza kluczowe komponenty konkretnego modelu. W szczególności będą to te ogniwa urządzenia, które odpowiadają za rejestrowanie obrotu oraz wystawianie dokumentów fiskalnych. Oprócz tego, wnikliwie sprawdzane są m.in. akumulator, klawiatura, wyświetlacze czy mechanizm drukujący. Warto też dodać, że po przeprowadzeniu wszystkich czynności, technik umieszcza w książce serwisowej urządzenia wpis potwierdzający taką usługę. Co więcej, do adnotacji powinno zostać dołączone potwierdzenie zapłaty za wykonanie przeglądu (zazwyczaj będzie to faktura VAT).

Jakie będą zmiany w przepisach fiskalnych?

Zmodyfikowane przepisy w sprawie przeglądów pojawią się zarówno w nowym Rozporządzeniu MF w sprawie kas, jak i w znowelizowanej ustawie o podatku od towarów i usług. Jeśli idzie o pierwszy ze wspomnianych dokumentów, zmiany będą dotyczyły konieczności dodatkowego sprawdzania urządzeń w konkretnych sytuacjach – przy wynajmie takiej technologii sprzedaży oraz przy wznawianiu zawieszonej działalności gospodarczej. Natomiast znowelizowana ustawa o VAT wprowadzi karę finansową za niedopilnowanie terminu obowiązkowego przeglądu technicznego. Taka grzywna wyniesie 300 zł i będzie nakładana przez naczelnika Urzędu Skarbowego (właściwego dla danej firmy).

1 Comment

  1. fajnie bylo dowiedziec sie co nieco o tym co sie dzieje podczas przegladu oraz o nadchodzacych regulacjach prawnych 🙂 na szczescie ja mam zawsze z przegladami technicznymi wszystko pod kontrola 😉

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz odpowiedź *