Niska cena – niska efektywność? Czyli o tanich kasach rejestrujących

Tania kasa fiskalna od Farex

Urządzenia rejestrujące, jak wiele innych, współczesnych produktów, są często oceniane przez pryzmat stosunku ceny do jakości czy też funkcjonalności. Idąc tym tropem, można dojść do wniosku, że tańsze kasy fiskalne wypadają dość blado przy tych zaawansowanych technologicznie, i zastanawiać się, czy w ogóle pozwalają na sprawne prowadzenie sprzedaży. Ale… czy to słuszny trop? Czy jednak są lepsze kryteria oceny, sprzyjające skuteczniejszym wyborom?

Jak to naprawdę jest z tanimi kasami fiskalnymi?

W przypadku wielu produktów, także technologii użytkowych, znane jest podejście, że gdy coś ma zdecydowanie niższą cenę – to też musi się charakteryzować zdecydowanie niższą jakością. I zapewne nie wzięło się ono znikąd, bowiem niejednokrotnie miało potwierdzenie w rzeczywistości. Trzeba jednak zaznaczyć, że kasy fiskalne, nawet najtańsze – choć są zarówno produktami, jak i technologiami użytkowymi – nie należą do zwykłych urządzeń. Ich prawny status, precyzyjnie regulujący zasady wdrożenia w firmie, późniejszego użytkowania, a nawet konserwacji, decyduje o szczególnym charakterze tych rozwiązań. Przykładowo, nim kasa rejestrująca zostanie dopuszczona do sprzedaży, musi uzyskać homologację, czyli specjalną zgodę Głównego Urzędu Miar. Zaś aby do tego doszło, urządzenie ma obowiązek spełnić wszystkie normy techniczno-prawne. Z tego płynie jasny wniosek: nawet najtańsza kasa – jeśli jest dopuszczona do sprzedaży – posiada wszystko, co potrzebne do sprawnego, prawidłowego, zgodnego z prawem ewidencjonowania obrotu.

Ale to nie wszystko. Warto też zaznaczyć, że nawet najtańsza kasa fiskalna potrafi być wyposażona w funkcje i rozwiązania przyjazne dla obsługi urządzenia oraz pozwalające usprawnić prowadzenie sprzedaży. Wyświetlacze, przejrzyście emitujące komunikaty nawet przy gorszym oświetleniu, prosta instalacja materiałów eksploatacyjnych, programowalne przyciski w klawiaturze czy płynna współpraca z komputerem lub konkretnymi urządzeniami peryferyjnymi – to wszystko też możemy znaleźć w opisywanych modelach. Co więcej, bywa że niektóre tańsze rozwiązania oferują nowoczesne możliwości, np. zapis kopii paragonów w formie elektronicznej. Jednym słowem, kasy fiskalne po niższych cenach nie tylko nie są „do niczego”, ale wręcz potrafią realnie sprawdzić się w niejednym przedsiębiorstwie handlowo-usługowym. Zarówno mobilnym, jak i stacjonarnym.

Jeśli nie „cena do jakości”, to co?

Ostatecznie więc może się okazać, że samo kryterium „ceny do jakości” nie wystarczy do podjęcia właściwej decyzji, jeśli chodzi o wybór odpowiedniej kasy fiskalnej dla biznesu. Owszem, istnieją modele o wyższych parametrach użytkowych, jeszcze wytrzymalsze, prostsze w obsłudze albo posiadające bogatszą funkcjonalność. Trudno jednak powiedzieć, że jest coś takiego, jak obiektywnie „lepsza” czy „najlepsza” kasa rejestrująca. Wszystko bowiem zależy od charakteru działalności gospodarczej jaką prowadzimy. Bywa, że w przypadku różnych przedsiębiorstw wystarczająca, a nawet dobra, skuteczna, okazuje się prostsza, tańsza kasa fiskalna. Tymczasem pewne zaawansowane technologicznie rozwiązania potrafią być nieobowiązkowe, zbędne lub nieskuteczne. Jeśli dochodzi do takiego oglądu sprawy, warto postawić na tańsze urządzenie, które i tak z powodzeniem spełni oczekiwania biznesu, bez dopłacania do funkcjonalności, jakie nie są potrzebne.

Podsumowując, najlepsza kasa fiskalna dla danego biznesu nie będzie ani najtańsza, ani najdroższa, ani prostsza czy bardziej nowoczesna. Najlepsza okaże się ta, która jak najpełniej odpowiada na wymagania firmy. I faktycznie zdarza się, że ten kluczowy warunek realizuje stosunkowo niedrogie urządzenie rejestrujące.

1 Comment

  1. to wszystko prawda. ja co prawda kupiłem kasę droższą, nowocześniejszą, ale to ze względu na konkretne rozwiązania, których mój biznes zwyczajnie wymagał. ale gdyby okazały się zbędne, to zapewne też celowałbym w wystarczającą, a przy tym niedrogą kasę fiskalną. na szczęście jest jeszcze coś takiego jak ustawowa ulga, zawsze coś 😉

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz odpowiedź *