Terminale i płatności kartą, czyli handel naszych czasów

Nowoczesny terminal do płacenia kartą

Gotówką czy kartą? Jeszcze jakiś czas temu podobne pytanie mogłoby niewiele mówić zwykłemu nabywcy. Jednak obecnie nie pozostawia żadnych wątpliwości. Realizacja transakcji za pośrednictwem karty płatniczej, ze względu na szybkość i łatwy przebieg tego procesu, wciąż zyskuje na popularności. Oczywiście, aby w danym przedsiębiorstwie taka forma uiszczenia należnej kwoty była możliwa, musi ono zaopatrzyć się w specjalną technologię sprzedaży – czyli terminal płatniczy.

Zalety płatności elektronicznych

Postępująca cyfryzacja to proces charakteryzujący dzisiejsze technologie – także te związane z prowadzeniem sprzedaży. Dlatego też współcześnie, w wielu punktach handlowo-usługowych możemy sfinalizować transakcję bez użycia gotówki. Dodatkową opcją jest bowiem możliwość płacenia kartą. W tym celu służą specjalne urządzenia – terminale płatnicze – które coraz częściej zastajemy w działalnościach reprezentujących różne branże. Wspomniana forma pozwala w szybki i wygodny sposób zamknąć konkretną sprzedaż, co znacząco wpływa na komfort zarówno przedsiębiorcy, jak i klienta. Należy jednak pamiętać, że wydruk emitowany przez terminal płatniczy nie jest dokumentem fiskalnym. Oznacza to, że, oprócz niego, i tak konieczne jest wydanie nabywcy paragonu z urządzenia rejestrującego sprzedaż (kasy lub drukarki).

Zmiany w funkcjonowaniu kas fiskalnych

Obecnie niejeden model kasy fiskalnej, za sprawą odpowiednich standardów komunikacyjnych, oferuje współpracę z terminalem płatniczym. Jednak nie można jeszcze mówić tu o pewniej domenie. Jeszcze, ponieważ ma to zmienić nowe Rozporządzenie Ministra Finansów i Rozwoju, które zacznie funkcjonować z początkiem 2018 roku.

Mowa o nowych kryteriach i warunkach technicznych, jakie będą musiały spełniać urządzenia rejestrujące. A te ulegną zmianie, zgodnie z zamiarem wprowadzenia systemu fiskalizacji online. Chodzi o internetowe połączenie kas rejestrujących z serwerami Ministerstwa Finansów. W ten sposób będą przesyłane – szybko, automatycznie i regularnie – wszystkie dane, dotyczące zarejestrowanych transakcji i prowadzonej ewidencji obrotu. Ale to nie koniec. Wszystkie przyszłe kasy fiskalne online mają również umożliwiać emitowanie e-paragonów dla klientów oraz, za sprawą ujednolicenia protokołu komunikacyjnego, zapewniać współpracę z terminalami płatniczymi. Chodzi o zwiększenie popularności transakcji bezgotówkowych, które z jednej strony są łatwiejsze do monitorowania, z drugiej zaś – obniżają koszty administracyjne.

Co mogą zaoferować terminale płatnicze?

Współczesne terminale płatnicze to urządzenia zapewniające bardzo prosty i szybki przebieg transakcji przy jednoczesnym zagwarantowaniu jej bezpieczeństwa. Obsługują różnego rodzaju karty: z logo MasterCard, MasterCard Electronic, VISA, VISA Electron czy Maestro. A jakie konkretnie opcje oferują? Wystarczy wymienić chociażby uiszczenie należnej kwoty za dokonane zakupy, a także doładowania GSM w związku ze wszystkimi najpopularniejszymi operatorami sieci czy opłacanie rachunków za wodę, gaz bądź prąd. Warto też wspomnieć, że przedsiębiorcy nierzadko mogą wybrać obsługę dodatkowych funkcjonalności, jak np. zmiana planu taryfowego, nabywanie telefonu wraz akcesoriami. Inne opcje to choćby zakup biletów na koncerty i wydarzenia sportowe czy kuponów loteryjnych.

Osobną kwestią pozostają możliwości samego urządzenia: kompaktowe gabaryty, wystawianie faktur, zastosowanie w taksówkach, przejrzysty, czasem kolorowy wyświetlacz czy nawet praca w trybie bezprzewodowym. Jeśli więc jesteś zainteresowany tego rodzaju technologią sprzedaży, warto wcześniej rozeznać się w obecnych na rynku modelach i dostępnych w nich funkcjach. Ile kosztuje terminal płatniczy? To również zależy od konkretnego urządzenia i jego wyposażenia. Niemniej, patrząc na kierunek zmian w branży fiskalnej oraz we współczesnym handlu, można śmiało powiedzieć, że rozwój transakcji bezgotówkowych będzie nadal postępował.

1 Comment

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz odpowiedź *