Krótkie przypomnienie o kasach i drukarkach z kopią elektroniczną

Kasy i drukarki fiskalne z kopią elektroniczną

W erze kas i drukarek fiskalnych online (również kasoterminali) często zapominamy o tym, że na polskim rynku technologii sprzedaży nadal dostępne są tzw. urządzenia z elektroniczną kopią paragonów. Obecnie nazywa się je także często modelami offline, gdyż nie zapewniają łączności z Centralnym Repozytorium Kas. Nie oznacza to jednak, że kasy i drukarki z kopią elektroniczną nie zapewniają zgodnego z przepisami ewidencjonowania obrotu. Urządzenia fiskalne offline nie są po prostu przeznaczone dla wszystkich przedsiębiorców.

Urządzenia fiskalne offline można wdrażać do końca 2022 roku

Przez wiele lat kasy i drukarki fiskalne z kopią elektroniczną były najpopularniejszymi urządzeniami rejestrującymi na polskim rynku. Sytuacja ta zmieniła się (stopniowo) dopiero po wprowadzeniu do sprzedaży tzw. urządzeń online, czyli modeli, które pozwalają m.in. na transmitowanie wymaganych danych do Centralnego Repozytorium Kas (systemu nadzorowanego przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej). Nie oznacza to jednak, że modele wyposażone w moduły elektronicznej kopii paragonów nagle zniknęły z rynku. Co więcej, nadal dozwolone jest ich stosowanie przy obsłudze klientów indywidualnych w wielu firmach. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, omawiane urządzenia będzie można wdrażać do końca 2022 roku. A później normalnie użytkować aż do czasu zapełnienia ich pamięci fiskalnej, czyli przez co najmniej 5 lat.

Kto nie może już stosować kasy z kopią elektroniczną?

Spadek popularności urządzeń offline wynika m.in. z funkcjonujących regulacji prawnych. Część przedsiębiorców nie może już po prostu korzystać ze wspomnianych technologii sprzedaży. W tym gronie znajdują się np. właściciele warsztatów samochodowych oraz podmioty prowadzące lokale gastronomiczne. Od 1 lipca 2021 roku kasy i drukarki fiskalne z kopią elektroniczną będą też niedozwolone w kolejnych działalnościach gospodarczych: salonach kosmetycznych, kosmetologicznych i fryzjerskich, firmach budowlanych, prywatnych gabinetach lekarskich i stomatologicznych, kancelariach prawnych oraz placówkach świadczących usługi poprawy kondycji fizycznej (w zakresie wstępu). Wszystkie wspomniane przedsiębiorstwa muszą (teraz lub w przyszłości) korzystać z urządzeń online. Nic więc dziwnego, że mamy do czynienia z mniejszym zainteresowaniem „starszymi” technologiami sprzedaży.

Z czym wiąże się wdrożenie technologii sprzedaży starego typu?

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o swego rodzaju „konsekwencjach” wdrożenia kasy lub drukarki fiskalnej z kopią elektroniczną. Nieco skomplikowany jest już sam proces instalacji takiego urządzenia w firmie. Wymaga to od podatnika nie tylko umówienia fiskalizacji z serwisantem, ale także złożenia 2 zawiadomień do właściwego Urzędu Skarbowego (pism przed- i poinstalacyjnego). Co więcej, po zakończeniu całego procesu trzeba jeszcze pamiętać o umieszczeniu numeru ewidencyjnego na obudowie urządzenia. Podatnik otrzyma taki numer od US, w odpowiedzi na wspomniane wcześniej zawiadomienie poinstalacyjne.

Dodatkowo, wdrożenie w firmie urządzenia z elektroniczną kopią paragonów nie pozwala już skorzystać z ustawowej ulgi. A taka bonifikata nadal wynosi maksymalnie 700 zł (do 90% poniesionych kosztów). Natomiast brak ulgi dotyczy nawet sytuacji, w której podatnik instaluje w swojej firmie pierwszą kasę lub drukarkę rejestrującą offline. Obecnie refundowane są wyłącznie urządzenia współpracuje z Centralnym Repozytorium Kas, czyli modele online.

1 Comment

  1. serio, ktoś jeszcze decyduje się dziś na urządzenia z kopią elektroniczną (kasy/drukarki offline) ?? pomijając już fakt, że w przypadku wieeelu firm to już niemożliwe – jest to dziś raczej nieopłacalne, czy to ze względu na rozwój przepisów i technicznej strony sprawy, czy to ze względu na brak możliwości skorzystania z ulgi. na samym początku, gdy wchodził system online albo chwilę wcześniej – pewnie można było się wahać. teraz już wydaje mi się, że choć nie każdy musi – każdy prędzej wybierze model online bo to rozsądniejsza decyzja.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *