Gastronomia, hotele, branża beauty, (…) – wymiana kas fiskalnych w 2020 i 2021 roku

Wymiana kas fiskalnych w 2020 i 2021 roku

Obowiązkowa wymiana kas fiskalnych offline (z kopią elektroniczną i papierową) na online (współpracujących z Repozytorium MF) została wprowadzona w maju 2019 roku. Zobligowani do tego przedsiębiorcy zyskali jednak czas na dostosowanie swoich działalności do nowych wymogów. Czas, który w przypadku niektórych podmiotów powoli dobiega końca… Kto jeszcze musi pamiętać o wymianie kasy fiskalnej w 2020 i 2021 roku? Okazuje się, że lista takich działalności gospodarczych jest naprawdę długa…

Kto jeszcze obowiązkowo zainstaluje urządzenie fiskalne online?

Pierwszy etap obowiązkowej instalacji urządzeń fiskalnych online jest już dawno za nami. Przedsiębiorcy prowadzący m.in. warsztaty samochodowe musieli wdrożyć takie technologie sprzedaży do końca grudnia 2019 roku. Przepisy wprowadzone przez ustawodawcę zakładają jednak 3 odrębne etapy wymiany kas.

W drugim obowiązek instalacji urządzeń online, czyli takich, które m.in. łączą się z Centralnym Repozytorium Kas, czeka przedsiębiorców prowadzących lokale gastronomiczne i hotele oraz zajmujących się sprzedażą węgla (środków opałowych). Muszą oni wymienić dotychczasowe modele do końca 2020 roku. Natomiast w 3 etapie urządzenia online zainstalują podatnicy świadczący następujące usługi: fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej (świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów), prawnicze oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu). W ich przypadku ostatecznym terminem wymiany kas jest 30 czerwca 2021 roku.

Refundacja kosztów przy wymianie kasy w terminie

Z punktu widzenia przedsiębiorców z pewnością ważne jest to, że obowiązkowa wymiana kasy fiskalnej offline na online jest częściowo refundowana z budżetu państwa. Aby skorzystać z ulgi trzeba przede wszystkim zainstalować nowe urządzenie w odpowiednim terminie. A następnie rozpocząć prowadzenie ewidencji przy jego zastosowaniu. Jaką część kosztów można wówczas odzyskać? Do 90% wartości kasy fiskalnej online, jednak nie więcej niż 700 zł. Co ważne, ulga przysługuje przy każdym wymienianym urządzeniu w danej firmie.

Co trzeba zrobić z dotychczasowym urządzeniem fiskalnym?

Instalacja kasy fiskalnej online w odpowiednim terminie to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać. Przedsiębiorcy zobligowani do wymiany urządzeń muszą też zadbać o prawidłowe „zamknięcie” dotychczasowej technologii sprzedaży. W praktyce polega to na odczycie pamięci fiskalnej „starej” kasy, sporządzeniu protokołów z tej czynności, złożeniu dokumentacji do właściwego Urzędu Skarbowego oraz wyrejestrowaniu kasy z ewidencji US. Szczegółowy opis procedury „zamknięcia” urządzenia znajduje się w Rozporządzeniu Ministra Finansów w sprawie kas rejestrujących.

1 Comment

  1. Dzięki za przypominajkę! Ale mimo przesunięcia terminów i całego korono-szaleństwa, trudno zapomnieć o fakcie, że czeka mnie zakup urządzenia fiskalnego 😉 a o refundacji oczywiście też pamiętam 😉

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wpisz odpowiedź *