Zarejestruj kasę i… otrzymaj ulgę!

kasa fiskalna Innova Presto

Jednych przedsiębiorców niepokoi procedura rejestracyjna kasy fiskalnej. Innych znowu martwi wysoki koszt niezbędnej do kupienia technologii. A tymczasem okazuje się, że oba te przypadki nie muszą należeć do ponurych wizji. Wystarczy wiedzieć, na czym polega instalacja takiego urządzenia oraz mieć świadomość, że jej poprawne przejście pozwoli na uzyskanie specjalnej ulgi.

1 – Twoje urządzenie w zgłoszeniu przedinstalacyjnym

Najpierw czeka Cię zawiadomienie właściwego Urzędu Skarbowego. Pisemne zgłoszenie przedinstalacyjne musi dotrzeć na miejsce nie później, niż 1 dzień przed terminem rozpoczęcia ewidencji obrotu za pomocą urządzenia rejestrującego – a także zawierać konkretne informacje: imię i nazwisko podatnika (lub nazwę), NIP podatnika, liczbę planowanych do zakupu urządzeń (oraz adresy przypisanych im miejsc pracy), a także termin instalacji. Dokument możesz dostarczyć na 2 sposoby: albo samodzielnie, albo za pośrednictwem Poczty Polskiej.

2 – Twoje urządzenie w trybie fiskalnym

Gdy pierwszy etap będziesz mieć za sobą, czeka Cię bardzo ważny moment – fiskalizacja. To jednorazowe i nieodwracalne przestawienie działania kasy z trybu szkoleniowego na tryb ewidencjonowania obrotu. Dlatego dobrze wykorzystaj czas przed fiskalizacją i spokojnie naucz się obsługi urządzenia, bo potem wszystko, co na nim wykonasz, będzie zapisywane, do wglądu dla Urzędu Skarbowego. Od momentu zrealizowania fiskalizacji możesz również zacząć sprzedawać towary i usługi z wystawianiem paragonów (a nawet nie tyle możesz, co musisz!). Pamiętaj też o wcześniejszym umówieniu się z serwisantem, bo tylko on jest upoważniony do wprowadzenia kasy w tryb fiskalny.

3 – Twoje urządzenie z numerem ewidencyjnym

Na koniec – powtórny kontakt z Urzędem Skarbowym i kolejne, pisemne zawiadomienie (zwane zgłoszeniem poinstalacyjnym), informujące o przeprowadzonej fiskalizacji, które tym razem musi wpłynąć nie później, niż 7 dni od wykonania tej czynności przez serwisanta. W wiadomości zwrotnej otrzymasz numer ewidencyjny, by koniecznie umieścić go na obudowie urządzenia (trwale, w widocznym miejscu). Tu praktycznie kończy się procedura.

4 – Twoje urządzenie… za mniejsze pieniądze!

Jeśli to Twój pierwszy zakup urządzenia fiskalnego – znajdujesz się w dobrym położeniu. Prawidłowe przejście procedury instalacyjnej upoważnia wtedy do ubiegania się o refundację z budżetu państwa. Zwrot może wynieść nawet 90% wydanej kwoty, jednak nie więcej, niż 700 zł. Co nie zmienia faktu, że to i tak dość znacząca ulga, zwłaszcza przy tańszych modelach.

1 Comment

  1. Potwierdzam, dopełnienie wszelkich formalności umożliwia zyskanie ulgi, która w znacznym stopniu łagodzi koszta początkowe 🙂 pozdrawiam odwiedzających

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Wpisz odpowiedź *