Zmiany w kasach fiskalnych od 2018 roku

Kasy fiskalne 2018 - zmiany

Mówi się o tym coraz częściej i głośniej, więc warto także poświęcić chwilę temu zagadnieniu na naszym blogu. Tym bardziej, że zmiany w kasach fiskalnych od 2018 r. wydają się już niemal przesądzone. Pytanie jednak, co konkretnie będzie funkcjonowało inaczej – w porównaniu do obecnych regulacji? I czy nowe przepisy oraz wymogi techniczne wymuszą wymianę urządzeń rejestrujących w Polsce?

Jak będą działały nowe kasy?

Wszystkie kasy fiskalne, które zostaną dopuszczone do eksploatacji od 2018 roku, będą musiały spełniać kryteria techniczne ustanowione przez Rozporządzenie Ministra Rozwoju. Aktualnie wspomniany akt prawny jest jeszcze w fazie projektowania. Niemniej, w kwestii wymogów wobec urządzeń rejestrujących raczej niewiele się zmieni. W związku z tym, jak od 2018 będą funkcjonowały kasy fiskalne?

Po pierwsze, wszystkie urządzenia zaczną być łączone z centralnym repozytorium Ministerstwa Finansów. Na serwerach MF będą bowiem gromadzone informacje o sprzedaży prowadzonej przez polskich przedsiębiorców. Po drugie, każda kasa rejestrująca zagwarantuje współpracę z terminalem płatniczym – w ramach jednolitego protokołu komunikacyjnego. Po trzecie, urządzenia wprowadzane na rynek pozwolą na realizowanie e-paragonów fiskalnych. Dowód sprzedaży w takiej formie będzie się „wystawiało” na życzenie klienta.

Czy będzie trzeba wymienić urządzenie rejestrujące?

Takie pytanie z pewnością zadaje sobie dziś wielu krajowych podatników. Łatwo bowiem zauważyć, że produkowane obecnie urządzenia rejestrujące nie będą spełniały wszystkich wymogów Rozporządzenia MR. Czy w związku z tym każdy przedsiębiorca zostanie zobowiązany do wymiany kasy fiskalnej? W którymś momencie na pewno to nastąpi. Aktualnie w projekcie w/w Rozporządzenia można jedynie przeczytać, że firmy będą mogły stosować dotychczasowe kasy do momentu wygaśnięcia ich homologacji. Nie da się jednak wykluczyć sytuacji, w której ustawodawca zacznie wymagać zastępowania urządzeń we wcześniejszym terminie.

Przewidywane skutki zmian w systemie fiskalnym

System kas fiskalnych online ma się przyczynić do kilku pozytywnych zmian (zdaniem ustawodawcy). Na pierwszym miejscu wymienia się scentralizowanie nadzoru i analizy działań podejmowanych przez polskich podatników. Ma to nie tylko zmniejszyć „szarą strefę”, promować uczciwą konkurencję na rynku i zwiększyć wpływy do budżetu państwa, ale także zredukować liczbę przypadkowych kontroli urzędniczych. Ponadto, nowy system przyczyni się do wzrostu znaczenia płatności bezgotówkowych. A to będzie wygodniejsze zarówno dla konsumentów, jak i przedsiębiorców.

 

Więcej informacji o wymianie kas fiskalnych w Polsce.

1 Comment

  1. teraz podobno są do kupienia kasy z certyfikatem, które będzie można dostosować do nowych warunków technicznych i przepisów. to byłoby dobre rozwiązanie dla tych, którzy muszą niedługo zakupić urządzenie, ale jeszcze przed wejściem opisanych regulacji…

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Wpisz odpowiedź *