W polskim porządku prawnym nie ma jeszcze przepisów, które obligowałyby podatników do wymieniania swoich kas fiskalnych na urządzenia online. Niedługo jednak ta sytuacja ulegnie zmianie. 1 października 2018 roku zacznie obowiązywać nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług, w której znajdą się zapisy dotyczące m.in. systemu fiskalizacji online. I to właśnie ten akt prawny zdefiniuje proces wymiany dotychczasowych urządzeń rejestrujących.
Jakie branże i terminy?
Dziś już wiadomo, że wymiana kas fiskalnych będzie wynikała z branży reprezentowanej przez firmę. A konkretnie – z rodzaju usług świadczonych przez daną działalność gospodarczą. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w ostatnim projekcie ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy Prawo o miarach. Z wspomnianego dokumentu wynika, że proces wymiany kas fiskalnych na urządzenia online zostanie podzielony na 3 etapy:
- Najpóźniej od 1 stycznia 2019 roku kasy online zaczną stosować firmy świadczące usługi: naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania) oraz w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów; dostawy benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych.
- Najpóźniej od 1 lipca 2019 roku kasy online zaczną stosować firmy świadczące usługi: związane z wyżywieniem (wyłącznie stacjonarne placówki gastronomiczne) oraz w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania.
- Najpóźniej od 1 stycznia 2020 roku kasy online zaczną stosować firmy świadczące usługi: fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, budowlane, w zakresie opieki medycznej, prawnicze oraz związane z działalnością obiektów służących poprawie kondycji fizycznej (wyłącznie w zakresie wstępu do takich placówek).
Refundacja za wymianę urządzenia fiskalnego
W tej samej nowelizacji ustawy VAT pojawią się zapisy, dzięki którym przedsiębiorcy zobligowani do wymiany kas fiskalnych będą mogli skorzystać z refundacji części wydatku. Ulga ma być podobna do tej, jak w przypadku instalacji pierwszego urządzenia rejestrującego w firmie. Przy wcześniejszej wymianie kasy będzie można odzyskać do 90% wartości modelu online, ale nie więcej niż 700 zł. Co więcej, w tym przypadku kluczowe okaże się wdrożenie urządzenia nowego typu w odpowiednim terminie (zgodnym z wymogami ustawy VAT). Przedsiębiorca będzie musiał również dopełnić „standardowych” formalności, związanych z instalacją kasy.
Odczyt pamięci w dotychczasowej kasie
Przedsiębiorcy zobligowani do wymiany kas fiskalnych powinni również pamiętać o tym, że nie mogą po prostu odstawić w kąt dotychczasowych urządzeń. W takich okoliczność niezbędne okaże się prawidłowe zakończenie ich pracy. A to z kolei oznacza podjęcie odpowiednich kroków w celu odczytania pamięci fiskalnej urządzenia rejestrującego. Podatnik musi wtedy skontaktować się nie tylko z serwisem swojej kasy, ale także z właściwym Urzędem Skarbowym. Natomiast po odczytaniu pamięci fiskalnej urządzenie można np. poddać utylizacji.
zważywszy na to, że jeszcze nie ma kas online, wydaje mi się, że wybrane branże, które mają szybciej dokonać wymiany, mogą czuć pewnego rodzaju niesprawiedliwość (??)